Фудбалери Саудијске Арабије оставили су свет у шоку када у мечу против Аустралије нису поштовали тренутак жалости према жртвама у Лондону Сцена са утакмице

НЕСВАКИДАШЊИ догађај обележио је меч Аустралије и Саудијске Арабије (3:2) у оквиру осмог кола азијске зоне квалификација за Светско првенство 2018. године у Русији. Свет је остао у шоку, пошто су гостујући репрезентативци уочи почетка утакмице игнорисали минут ћутања за жртве терористичких напада у Лондону.

Док су аустралијски фудбалери стајали загрљени на центру и одавали почаст жртвама трагедије у енглеској престоници, Саудијци су били потпуно незаинтересовани за то. Једни су стајали, други су наставили са загревањем и добацивали се лоптом, а за то време су њихови навијачи певали.

То је разбеснело домаћу публику, која је гласно негодовала због непримереног понашања противника. Између осталих, у Лондону је погинуло и двоје држављана Аустралије.

ФС Аустралије је саопштио да је Саудијцима предочено да ће бити одржан минут ћутања, али је истакнуто и да су челници гостију одмах рекли да неће учествовати у томе.

- Званичници репрезентације Саудијске Арабије су нагласили да такав вид одавања жалости није у складу са њиховом културом. Најавили су да ће остати на њиховој страни терена и поштовати све што је одређено протоколом – рекли су из ФС Аустралије.

А ЋУТАЛИ СУ У ДЕЦЕМБРУ

Енглеска јавност и медији, међутим, нису прихватили оправдања, и овакво понашање Саудијаца су осудили. Одмах се појавила фотографија са утакмице Ал Ахлија, клуба из те земље, и Барселоне у децембру 2016, када су и једни и други играчи стајали на центру и поштовали минут ћутања у знак погинулих фудбалера Шапекоенсеа у авионској несрећи.